Bilezik alırken dikkat edilmesi gerekenler

bilezikAltın, değerli madenler arasında en çok dikkat çeken ve binlerce yıldan beri değerini kaybetmeden günümüze kadar kullanımı devam eden madenlerden biridir. Altın, hem yatırım amaçlı hem de ziynet eşyalarının yapımında kullanılır. Değerli olmasının elbette başka nedenleri de vardır. Altının değerli olmasındaki en büyük nedenler;

  • Zor bulunması,

  • Kolay şekil alması,

  • Zaman içinde deforme olmaması.

Bu üç temel özellik, altının değerinin hiçbir dönem kaybetmemesinde büyük rol oynamaktadır. Eskiden beri ziynet eşyalarının tasarlanmasında kullanılan değerli maden altın, en çok da bilezik, küpe, gerdanlık gibi aksesuarlarda kendini göstermiştir. Geçmişte kavimler ve toplumlar kendi yaşam tarzlarını belirleyecek şekilde takı tasarımları yaparlardı. Arkeolojik kazı çalışmalarında elde edilen bazı altın takılardan da bu anlaşılmaktadır. Her kavmin kendine göre bir tasarım ve tarzının olması, bunu doğrulamaktadır. Günümüze gelindiğinde ise daha farklı tasarımlara sahip bilezik ve diğer aksesuar modelleri kendini gösterir. Moda dünyasının zengin bir alana yayılması, sadece belirli sınırlar içerisinde kalmaması gibi önemli ayrıntılar sayesinde her tarza uygun modellerin bulunması da daha kolay bir hale gelmiştir.

Peki, bilezik seçerken hangi ayrıntılara dikkat edilmelidir?

  • Kurumsal firmadan satın alın,

  • Ürünün sertifikasının olmasına dikkat edin,

  • Altın değeri ile uygulanan işçilik arasındaki orantıya dikkat edin,

  • İnternet sitelerinden alırken sitelerin kurumsal kimliklerine dikkat edin,

Kurumsal firmalardan satın alın!

İnternet sitelerinde artık altından mücevherata kadar her şey satılabilmektedir. Ancak bu konuda çok dikkatli olmak gerekiyor. Sadece internet sitelerinde değil, reel mağazalardan da altın satın alınırken firmanın kurumsal bir kimliğinin olmasına dikkat edin. Her insanın altından anlaması mümkün olmadığı için kurumsal olmayan firmalarda yanıltmanın daha fazla olduğunu bilmek gerekir. Bu yüzden işinizi şansa bırakmaya gerek kalmadan bilezik satın alırken kurumsal bir firma olmasına dikkat etmeniz daha sağlıklı alışveriş olacaktır.

Ürünlerin sertifikası var mı?

Günümüzde altın ve değerli diğer madenler üzerine hizmet veren birçok kurum ve kuruluş bulunmaktadır. Alıcılar, bilezik veya farklı bir değerli taş, takı ve aksesuar alırken ürünün sertifikasının olup olmadığına mutlaka bakmalıdırlar. Aksi halde yaşanabilecek bir aksilikte herhangi bir hak iddia etmek mümkün olmayacak bu da maddi olarak bütçenizin sarsılmasına ve psikolojik olarak sarsıntı yaşamanıza neden olacaktır.

Altın değeri ile uygulanan işçilik arasındaki orantı

El işçilikleri, altın ve diğer değerli madenlere uygulanırken altın değeri ile uygulanan işçliğin orantılı olması önemlidir. Bilinmeyen veya referansı olmayan yerlerden satın alınan değerli taşlarda bu sapmalar fazlasıyla görülebilmektedir. Bu nedenle kurumsal bir firmadan alışveriş yapsanız bile bu orantıyı göz önünde bulundurmanız en doğru adım olacaktır.

İnternet sitelerine dikkat edin

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte her alanda alışveriş yapmanın kolaylığı, internet sitelerinde mevcut hale geldi. Ancak siber saldırılar ve kopya siteler de son yıllarda bir hayli artmaya başladı. Bu önemli detayı atlatmadan alışveriş yapacağınız sitelere dikkat etmeniz son derece önemlidir. Kurumsal hizmet veren firmaların internet siteleri, güvenlik ve sertifikalar konusunda herhangi bir gizliliğe girmeye gerek duymazlar. Bu nedenle kurumsal kimlik bilgilerinin yer aldığı sayfaları doğru şekilde hazırlarlar. Bilezik veya diğer takıları internet sitelerinden satın almadan önce bu tip önemli detayları göz önünde bulundurduğunuzda, alışverişinizin daha isabetli olacağını göreceksiniz.

Hakkımızda

Ailemiz ticari hayatına 1960 yılında Diyarbakır'da başlamış olup; 1975 yılında tekstil, emlak, gayrimenkul ve ilerleyen yıllarda inşaat sektöründe faaliyet göstermiştir. Firmamız bünyesinde aktif olarak kıymetli madenler, inşaat,tekstil ve tarım sektörlerinde ticari faaliyetimizi sürdürülmektedir.

CRASSULA JEWELLERY olarak 2016 yılından bu yana mücevher tutkusunu, kusursuz işçiliğiyle birleştirerek müşterilerine mükemmel parçaları en iyi fiyata alma imkanı sunuyor. Bu minvalde firmamız çok kısa sürede büyük adımlar atarak Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin ilk ve tek altın ithalat ve ihracat yapan firması konumuna gelmiştir.

Sektörde emin adımlarla yürüyen firmamız verdiği kaliteli hizmet anlayışından taviz vermeyerek bölgemizde sektörün büyüyen ve yükselen değeri olmuştur.

Genel Bilgiler

bilezik

Bilezik alırken dikkat edilmesi gerekenler

kupe

Küpe Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

bileklik kontrol

Bileklik sahte mi, gerçek mi nasıl anlaşılır?

sikca sorulanlar

Sıkça Sorulan Sorulanlar

İletişimBize Ulaşın

contact

HMT GOLD KUYUMCULUK
Medya Mah. Mahabat Bulvarı HMT-21 Plaza A Blok No:34/L 
Kayapınar / Diyarbakır
Telefon: +90 (412) 503 00 22
Cep Tel: +90 (545) 721 21 77
Email: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Haritada Görüntüle

İLETİŞİM FORMUKıbrıs Girne Tüp Bebek